MIKROBIOLÓGIAI ÉS MEGOLDÁSKÖZPONTÚ KÖRNYEZETDIAGNOSZTIKA KUTATÓCSOPORT

KUTATÁSAINK

• Alacsony tápanyag tartalmú vizek (pl. ivóvíz, fürdővíz, természetes víz) mikrobiológiai vizsgálata, módszerfejlesztések.
  • Mikrokozmosz kísérletekben vizsgáljuk különböző szennyező anyagok (arzén, nanoanyagok, gyógyszerek és gyógyszer maradványok) hatását a mikrobaközösségek összetételére, tenyésztéses és molekuláris módszerekkel.
  • Nehézfémmel szennyezett városi talajok mikrobaközösségeit elemezzük genomikai eljárásokkal.
  • Toleráns/rezisztens/degradáló baktériumokat izolálunk, amelyek potenciális jelöltjei lehetnek későbbi bioremediációs eljárásoknak.

CÉLJAINK

• Egyszerű molekuláris módszerek kidolgozása vizek mikrobiológiai kockázat becslésére.
  • Mesterséges víztisztító rendszerek elemzése – kritikus pontok megállapítása.
  • Szennyező anyagok hatásának vizsgálata a mikrobiális közösségek összetételére genomikai eljárásokkal és tenyésztéses módszerekkel.
  • Későbbi bioremediációban is felhasználható baktériumok izolálása és tesztelése (genom elemzések, fenotípusos tesztek)

EREDMÉNYEINK

• A módszerfejlesztések elkészültek, jelen pillanatban bármely víztípus elemzésére gyorsan és költség hatékonyan képesek vagyunk.
  • Természetes és fürdővizek mikrobiális elemzése 80%-ban elkészült, ezidáig 2 publikáció született a témában.
  • A mikorkozmosz kísérletek a végefelé tartanak, külső cég által elvégzendő amplikon szekvenálásra előkészítettük őket.
  • Szennyezett városi talajok elemzése elkészült (publikálás alatt), magas rezisztenciával rendelkező baktériumok izolálása, meghatározása, genetikai elemzése elkészült (publikálva), elektronmikroszkópos vizsgálatok folyamatban vannak.

PARTNEREINK és REFERENCIÁINK

• Nemzeti Népegészségügyi Központ
  • ELTE Növényszervezettani Tanszék
  • Institut of Hygiene and Applied Immunology/WATER HYGIENE, Bécs
  • Biofil Kft
  • Ökológiai Kutatóközpont/Dunakutató Intézet
  • ELTE Földrajz és Földtudományi Intézet
  • DSMZ, Braunschweig
  • Gamma Analcont Kft
  • Szent István Egyetem

SZOLGÁLTATÁSAINK

• Baktériumtörzsek meghatározása 16S rRNS génjük alapján
  • Mikrobiológiai kockázat elemzés – mikrobiális korrózió előre jelzése is
  • Mikroba taxonok célzott keresése
  • Vízhigiénés vizsgálatok
  • Antimikrobiális hatás vizsgálatok
  • Antibiotikum rezsiztenia (ESBL termelés, makrolid rezisztencia) kimutatása környezeti mintákból

CSAPATUNK

Tóth Erika
kutatócsoport vezető
Farkas Rózsa
Gorkhmaz Abbaszade
Marwene Toumi
ELTE

Tóth Erika előadása a DT második szakmai napján 2021.03.03.