MOLEKULÁRIS RENDSZER NEUROBIOLÓGIAI KUTATÓCSOPORT

KUTATÁSAINK

Az egyes gének és fehérjék szintjének változását rendszerbiológiai eszközökkel, így például RNS szekvenálással határozzuk meg. A megváltozott funkciójú géneket tartalmazó neuronális hálózatot feltárjuk, majd fukncionálisan kemogenetikai eszközökkel vizsgáljuk. Az egyes gének szerepét az adott gént nem kifejező állatok viselkedésének elemzésével írjuk le.

CÉLJAINK

• Automata viselkedéselezést dolgozunk ki az Intellicage regisztráló berendezés segítségével.
  • Mélytanulásos algoritmusokon alapuló viselkedéselemző módszereket vezetünk be állatkísérletes célból.
  • Megvizsgáljuk, hogy milyen agyterületek felelősek állatkísérletes modellekben a depresszió-szerű és autizmus-szerű viselkedés kialakulásárért.

EREDMÉNYEINK

• Beállítottuk és beüzemeltük a viselkedésvizsgáló Intellicage berendezést. Elkezdtük az első méréseket, és azok kiértékelését.
  • Részt veszünk Lőrincz András FIKP támogatott kutatócsoportjával kooperációban egy olyan munkában, melynek során mélytanulásos algoritmusokon alapuló viselkedéselemző szoftver tervezése zajlik.
  • Teszteltük a preoptikus terület gátló neuronjainak kemogenetikai manipulálásának hatását egerek depresszió-szerű viselkedésére, és jelentős változásokat tapasztaltunk a kényszerített úszás teszt mellett a szacharóz preferencia tesztben is.

PARTNEREINK és REFERENCIÁINK

• National Institute of Mental Health, Bethesda, USA
  • Richter Gedeon Nyrt.
  • Heidelberg University, Heidelberg, Németország

SZOLGÁLTATÁSAINK

• Viselkedéselemzés Intellicage automata regisztráló berendezéssel.

CSAPATUNK

Dobolyi Árpád
kutatócsoport vezető
ELTE
Vitéz-Cservenák Melinda
tudományos munkatárs
ELTE

Vitéz-Cservenák Melinda előadása a DT 3. Szakmai Napján 2021.07.07.

Dobolyi Árpád előadása a DT második szakmai napján 2021.03.03.

Dobolyi Árpád előadása a Szakmai Napon 2020.11.11.

VIRTUÁLIS KONFERENCIÁT SZERVEZTÜNK